وبلاگ

نور پردازی لوستر دفتر کار

لوستر دفتر کار

لوستر دفتر کار

یکی از موارد مهم در طراحی صحیح و اصولی دفتر کار نورپردازی آن است . و در نظر نگرفتن موارد مهم در نورپردازی لوستر دفتر کار یک شرکت میتواند باعث بروز مشکلات جدی از جمله خستگی مفرط ، پایین آمدن روحیه کار و راند مان کار پرسنل شرکت شود .

از این رو در طراحی نورپردازی یک دفتر کار باید به نکات زیر بیشتر توجه کرد .

نور طبیعی

با توجه به اینکه مدت زیادی از زمان کار یک شرکت در ساعت اداری و در روشنایی روز انجام می گیرد لازم است که فضای کار شرکت به گونه ای طراحی شود تا بهترین بهره از نور طبیعی گرفته شود .

با وجود انواع نورهای مصنوعی اما هنوز نور طبیعی بهترین گزینه برای نورپردازی استاندارد محیط کار است اما نکته ای که در این خصوص باید در نظر داشت میزان نور و جهت تابش نور به فضای کار است .

نورهای غیر مستقیم

وجود اینگونه نور ها در فضای کار بسیار مهم است زیرا نور غیر مستقیم ضمن روشن کردن محیط کار به دلیل مخفی بودن منبع نور از خستگی چشم ها جلوگیری کرده و از ایجاد انعکاس بر روی صفحه مانیتور و میز کار جلوگیری می شود .

نورهای همه سویه

اینگونه نورپردازی مانند لامپ های سقفی و لوستر دفتر کار معمولا نورهای قوی و پرکننده فضای کار هستند  و استفاده از آنها باید به گونه ای باشد که از رفلکس کردن بر روی شیشه میز و صفحه مانیتور جلوگیری شود .

نورهای هالوژن و نقطه ای : استفاده از این گونه نور ها در سقف های اداری دفاتر کار در لوستر چوبی بسیار رایج است زیرا به فضای کار زیبایی خاصی بخشیده و میتواند در کنار نورهای دیگر به عنوان نور کمکی استفاده شده و به دلیل به کار بردن تعداد زیادی از این لامپ ها در یک فضای اداری به صورت همزمان از ایجاد سایه بر روی میز کار افراد جلوگیری می شود .

 نورهای تاکیدی و تابشی

همانگونه که از نام آن پیداست این نور ها معمولا جنبه زیبایی داشته و برای نورپردازی بر روی تقدیر نامه ها ، لوح ها و تندیسها در فضای یک شرکت استفاده میشود . پرتو نور این لامپ ها معمولا به صورت مخروطی و از بالا به پایین است که میتوان این لامپ ها را بر روی دیوار ، باکس های تزئینی کنار سقف و یا شلف های دکوری نصب کرد .

نورهای مطالعه و موضعی

اینگونه نور ها معمولاً برای فضای اختصاصی روی میز و در زمان مطالعه افراد استفاده میشود . جهت تابش این نور ها معمولا متغیر و قابل تنظیم است .

نورپردازی دفتر کار نه ‌تنها در جذابیت محیط، بلکه در عملکرد کارمندان نیز تاثیر زیادی دارد. اما این کار باید به صورت کاملا تخصصی انجام شود.

در این مطلب اصول نورپردازی دکوراسیون اداری را به طور مفصل بررسی کرده ‌ایم.

فارغ از اینکه متراژ و مساحت فضای کار شما چقدر است، دکوراسیون آن را چطور انتخاب کرده ‌اید یا مبلمان اداری را به چه صورتی چیده ‌اید، سیستم نورپردازی و به ویژه استفاده از حداکثر نور طبیعی ممکن یکی از مهمترین ارکان در طراحی دفتر کار است.

نورپردازی فضای اداری به معنای چراغانی کردن محیط نیست، در واقع شما باید طوری سیستم نورپردازی  لوستر دفتر کار را طراحی کنید که هم نور خورشید در محل کار جریان داشته باشد، هم این که با استفاده از کمترین مصرف انرژی ممکن، بیشترین نور لازم را داشته باشید.

در این مطلب بیشتر درباره اصول نورپردازی دفتر کار صحبت میکنیم و به ایده های مختلفی میپردازیم که میتوانید از آنها الهام بگیرید.

اهمیت نورپردازی لوستر دفتر کار

همان‌ طور که گفتیم نورپردازی دکوراسیون لوستر دفتر کار اهمیت بسیار زیادی دارد.

این سیستم کمک می‌کند تا محیط شما جذاب تر و پویا تر به نظر برسد و از طرف دیگر اگر به صورت اصولی انجام شود، بهره ‌وری و پویایی کارمندان دو چندان شود.

اینکه نور طبیعی وارد فضای کاری شما شود اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چراکه در غیر این صورت اگر نورپردازی داخلی هم اصولی نباشد، کارکنان تان خیلی زود خسته می‌شوند و محل کار برایشان خیلی یکنواخت خواهد شد.

محیط کار و جزئیات آن تاثیر زیادی روی کارمندان دارد.

حتی مشکل سیستم نورپردازی دفتر کار می‌تواند روی سلامتی افراد مانند ضعیف شدن چشم یا بروز سر دردهای شدید موثر باشد.

اهمیت نورپردازی زمانی پر ‌رنگ‌ تر می‌شود که محدودیت فضا داشته باشید و برای طراحی دفتر کار کوچک به دنبال راهکارهای خلاقانه بگردید. بدون شک یکی از اصول مهم دکوراسیون داخلی به ویژه در دفاتر کار کوچک پیاده‌ سازی اصولی سیستم نورپردازی است که باعث می‌شود فضا بازتر و بهتر به نظر برسد.

اما نکته مهمی که باید توجه کنید، نصب تعداد زیادی لامپ مهتابی یا کم‌ مصرف را نمیتوانیم نورپردازی بدانیم.

ممکن است شما از چراغ های تزئینی و مدرن استفاده کرده، یا حتی سیستم نورپردازی را داخل تجهیزات اداری خود تعبیه کنید.

مهم این است که با صرف کمترین منابع، به زیباترین شکل ممکن بتوانید بیشترین نور را در فضا داشته باشید.

اما نکته مهمی که باید توجه کنید، نصب تعداد زیادی لامپ مهتابی یا کم ‌مصرف را نمیتوانیم نورپردازی بدانیم.

ممکن است شما از چراغ های تزئینی و مدرن استفاده کرده، یا حتی سیستم نورپردازی را داخل تجهیزات اداری خود تعبیه کنید.

مهم این است که با صرف کمترین منابع، به زیباترین شکل ممکن بتوانید بیشترین نور را در فضا داشته باشید .

اصول نورپردازی لوستر ارزان دفتر کار

پیش تر هم گفتیم که نورپردازی فضای اداری باید به صورت کاملا استاندارد، حرفه‌ای و اصولی انجام شود.

|  در اینستاگرام به ایران لوستر سر بزنید |

ایجاد پنجره‌های نوری یکپارچه در دیوارها یا پارتیشن ها

احتمالا برای بخش بندی یا رعایت حریم کاری کارمندان، محیط کاری شما هم با استفاده از انواع پارتیشن اداری یا دیوار کشی، سازمان ‌دهی شده است.

در این حالت میتوانید بسته به فضای کاری موجود میتوانید از پنجره‌های نوری یکپارچه کمک بگیرید که به خوبی در عبور نور موثر هستند.

این کار کمک می‌کند تا گردش نور حتی به نقاط تاریک هم برسد و پراکندگی روشنایی کاملا متوازن و متعادل باشد.

استفاده از نوارهای LED باریک و زیبا

لامپ های LED نه تنها زیبا و کوچک هستند، بلکه نور بسیار خوبی دارند.

این سیستم نورپردازی هم زیبایی خاصی دارد، هم جای کمی می‌گیرد و هم به راحتی نصب می‌شود.

از دیوارهای زیر سقف گرفته تا بالای میز کار و کتابخانه میتوانید از لامپ های LED استفاده کنید تا هم به خوبی لوازم اداری برجسته شوند و هم نور کافی را در همه قسمت‌ ها داشته باشید.

نکته قابل توجه این است که میتوانید از پنل ‌های LED به ویژه در لوستر سقفی و به صورت یکپارچه بهره ببرید. این کار نه تنها به گردش نور عالی در فضا کمک می‌کند، بلکه با توجه به جدیدترین تکنولوژی های به کار رفته و استفاده از حس گر های تخصصی، امکان تنظیم خودکار نور متناسب با وضعیت نور و عملکرد کارکنان وجود دارد.

تنوع سیستم نورپردازی

بدون شک در تمام بخش ‌های محیط کار نمیتوان راهکارهای مشابه را برای نورپردازی پیاده‌ سازی کرد.

فعالیت‌ های مختلف نیازمند نوع و سطوح مختلفی از نورپردازی هستند.

در حالی که در بخش ‌های از فضای کاری مدرن و امروزی که کار زیادی در آن انجام می‌شود . سیستم نورپردازی یکی از چالش ‌هاست، در بخش ‌هایی که خیلی تک‌ محور نیستند، بیشتر نورپردازی خطی کاربرد دارد.

از طرف دیگر سیستم نوری شما باید ترکیبی از نورپردازی طبیعی و غیرطبیعی باشد تا به خوبی بتوان از ظرفیت نور خورشید بهره گرفت.

نکته مهم دیگر رعایت کنتراست و تضاد لازم در فضا ست.

این کار نه تنها به ایجاد یک سبک طراحی مدرن و پویا کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود در جاهایی که خیلی لازم نیست، شدت نور هم کم باشد تا در منابع صرفه ‌جویی شود.

اصول استفاده از چراغ دیواری دکوراتیو در نورپردازی | بیشتر بدانید

ترکیب نورپردازی و رنگ بندی فضا

یکی دیگر از نکات مهم در نورپردازی لوستر دفتر کار توجه ویژه به ترکیب رنگی و میزان گرمی و سردی رنگ‌های انتخابی است.

به همین دلیل باید به کمک سیستم نورپردازی بتوانید فضا را جذاب تر و کار آمد تر کنید.

به عنوان مثال رنگ‌های گرم برای فضای استراحت و ایجاد جو آرام خیلی خوب است و در نتیجه نباید از نور زیاد استفاده کنید.

در مقابل نور زیاد، رنگ‌های روشن و سرد برای فضا هایی خوب است که نیاز به تمرکز یا طوفان فکر دارید.

آشنایی با انواع نور

شاید برای تان جالب باشد که پیش از نورپردازی دفتر کار لازم است با انواع نور آشنا شوید:

نور همه طرفه: نور هایی چون لوستر یا لامپ سقفی که تمام فضا را روشن می‌کنند جزو این نمونه هستند و باید حواس تان باشد که خیلی روی نمایشگر منعکس نشوند.

نور غیرمستقیم: این نوع نور معمولا به صورت مخفی کار می‌شود و به همین دلیل چون روی مانیتور انعکاس ندارد، باعث خستگی چشم و سردرد نمیشود.

نور نقطه‌ ای: این مدل نور در کنار گزینه های دیگر کاربرد دارد و معمولا به صورت سقفی استفاده می‌شود.

نور نقطه ‌ای که به آن هالوژن هم گفته می‌شود در واقع یک نور کمکی است که فضا را زیباتر می‌کند.

نور موضعی: این نور معمولا روی قسمت‌ های خاصی چون میز کار یا کتابخانه برای مطالعه یا انجام کارهای دیگر کاربرد دارد و میتوان جهت تابش آنها را تنظیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *