وبلاگ

طراحی نورپردازی آشپز خانه

طراحی نورپردازی آشپز خانه

آشپزخانه یکی از مهم ترین بخش های منزل است که برای ایجاد محیطی کاربردی و راحت به نورپردازی مناسبی نیازمند است  و اگر شما بدانید طراحی نورپردازی آشپز خانه را در کدام قسمت های آشپزخانه به کار ببرید می توانید به بهبود کیفیت فضای آشپزخانه تان کمک بیشتری کنید.

در ادامه اصول نورپردازی آشپزخانه را در اختیار شما همراهان عزیز و گرامی قرار داده ایم که امیدواریم با توجه به تکنیک های ذکر شده بتوانید فضایی ایده آل و متفاوت را در آشپزخانه منزل تان ایجاد کنید.

اصول نورپردازی آشپزخانه های کوچک و بزرگ

نورپردازی در قسمت های مختلف آشپزخانه نظیر هود ، اپن ، گاز ، سینک ، کابینت و … انجام می شود .

و شما می توانید در برخی از این قسمت ها از نورهای مخفی استفاده نمایید که انتخاب نوع نورپردازی به فضای مورد نظر شما بستگی دارد. توجه داشته باشید که اگر طراحی نورپردازی آشپزخانه و کابینت ها را به درستی به کار ببرید می توانید شاهد فضایی بی نظیر و متفاوت در آشپزخانه منزل تان باشید.

طراحی نورپردازی آشپزخانه و کابینت ها

برای نورپردازی داخلی آشپزخانه می توانید از دو مدل نورپردازی مختلف عمومی و تاکیدی استفاده نمایید که نورپردازی عمومی از انواع روش های رایج برای ایجاد نورپردازی در فضای آشپزخانه است و شما می توانید با خرید لوستر ارزان یا چراغ های آویز در قسمت مرکزی آشپزخانه این نوع نورپردازی را ایجاد نمایید.

نورپردازی تاکیدی نیز در مکان های خاص و مناسب نظیر روی سینک و اجاق گاز و اپن و کانتر و … ایجاد می شود و این مدل نورپردازی بیشتر در شب مورد استفاده قرار می گیرد و از میزان سطح نور عمومی می کاهد.

نورپردازی کابینت

کابینت ها مهم ترین اجزاء در آشپزخانه هستند که باید دارای نورپردازی مناسبی باشند.

برای طراحی نورپردازی آشپز خانه ، شما می توانید از انواع نورهای هالوژن که نور آن ها به سمت پایین است استفاده نمایید.

اگر تمایل دارید از نور نقطه ای در قسمت بالایی کابینت ها استفاده کنید بهتر است برای جلوگیری از تاریک شدن قسمت پایینی کابینت ها از نورهای مخفی در زیر کابینت استفاده نمایید .

که این نورپردازی علاوه بر زیبایی و جذابیتی که دارد کاربردی تر نیز می باشند.

توجه داشته باشید که نورپردازی های مخفی باید در لبه جلویی کابینت های آشپزخانه قرار بگیرند همچنین نورپردازی مخفی نور ملایم و مناسبی را در شب و هنگام تاریکی در اختیار ساکنین منزل قرار می دهد و بر جذابیت طراحی داخلی می افزاید.

برای ایجاد نورپردازی مخفی در زیر کابینت ها بهتر است ابتدا ال ای دی نواری را در مرکز کابینت قرار دهید سپس میزان و شدت نور را بررسی کنید و ال ای دی را آنقدر جابجا نمایید که به صورت یکنواخت نور مخفی در قسمت زیری کابینت ها ایجاد شود .

همچنین از این روش طراحی نورپردازی آشپز خانه می توانید در قسمت زیری شلف های دیواری موجود در آشپزخانه استفاده نمایید.

نورپردازی شلف

برای نورپردازی فضای آشپزخانه نیز می توانید از  نورپردازی نقطه ای یا نورپردازی خطی استفاده کنید که نورپردازی خطی برای زیر کابینت ها و سقف کاذب انتخابی مناسب و ایده آل است . همچنین این مدل نورپردازی باعث می شود تا فضای آشپزخانه مدرن تر به نظر برسد.

یکی از اصول نورپردازی آشپزخانه ایجاد نوری مناسب در اطراف و بالای سینک ظرف شویی است و شما می توانید در این نقطه از چند نور نقطه ای یا چراغ های آویز کوچک استفاده کنید که این چراغ ها قابل نصب در بالای سینک ظرف شویی می باشند.

زیر قفسه ها و کانتر نیز از دیگر نقاطی هستند که برای ایجاد نورهای مخفی انتخابی مناسب و ایده آل محسوب می شوند و شما می توانید با ایجاد نور مخفی در کانتر فضایی رمانتیک را در دکوراسیون داخلی آشپزخانه منزل تان ایجاد نمایید.

برای طراحی نورپردازی آشپز خانه در قسمت میز ناهارخوری می توانید چراغ ها یا لوستر آویز را در بالای میز ناهارخوری و از سقف آویزان نمایید و به کمک آن ها نوری مناسب را در سطح میز ناهارخوری ایجاد کنید .

نورپردازی کانتر آشپزخانه

از قسمت کانتر برای انجام بیش ترین کارها در آشپزخانه استفاده می شود.

کانتر درست روی کابینت قرار دارد، بنابراین برای روشن سازی آن ها، چراغ های زیر کابینتی نصب کنید .

و از منبع نوری استفاده نمایید که نور را در سطح کانتر آشپزخانه منتشر کند تا از بازتاب نور جلوگیری به عمل آید.

به کارگیری نورهای پایین تاب

با استفاده از ابزار پایین تاب کم ولتاژ بر بخش زیرین کابینت ها سطوح کاری زیر آنها را نورپردازی کنید.

نورهای پایین تاب در یک آشپزخانه ی کوچک پرتوی گرم به دست می دهند و معمولا با انعکاس یافتن نور از قفسه های ثابت، بر رنگ ها تاکید می شود.

اگر قفسه ها درهای جالب توجهی داشته باشند، می توانید با هدایت نور بر آنها سطح شان را برجسته نمایید.

نورپردازی قسمت جزیره در آشپزخانه

اگر برای آماده سازی غذا و یا دیگر کارها از قسمت جزیره آشپزخانه استفاده می کنید، نورپردازی شما باید مناسب باشد.

با به کارگیری نورهای پایین تاب می توانید جزیره ی مرکزی آشپزخانه را نورپردازی کنید یا اینکه شما می توانید با استفاده از آویز ها نمای زیبایی در این قسمت ایجاد کنید و نورپردازی موردی را به اجرا در آورید.

با آویختن یک قفسه ی معلق بالای جزیره و نصب ظروف بر روی آن و ضمیمه کردن منابع نقطه ای کوچک درون آنها افه ی قطره ای خلق کنید. همواره نورهای روی جزیره ی مرکزی را بر مداری جدا از دیگر ادوات طراحی نورپردازی  آشپزخانه تحت کنترل داشته باشید.

| در اینستاگرام به ایران لوستر سر بزنید |

نورپردازی بالای سینک ظرف شویی آشپزخانه

برای نورپردازی قسمت سینک ظرف شویی چراغ های مناسبی را در قسمت بالای سینک ظرف شویی نصب نمایید.

نورهای بالا تاب آشپزخانه

در آشپزخانه ای با سقف مرتفع، می توان از پیشخوان کابینت ها برای نصب نورهای بالا تاب و تولید نور عمومی استفاده کرد.

این کار از تعداد منابع پایین تاب مورد نیاز می کاهد.

نورپردازی قسمت بالای کابینت آشپزخانه

برای طراحی نورپردازی آشپز خانه ، نور پردازی عمومی و در عین حال دکوراتیو می توانید از منبع روشنایی در قسمت بالای کابینت استفاده نمایید .

چراغ های دیواری

برای نورپردازی آشپزخانه و برای دست یافتن به حسی لطیف تر و کمتر صنعتی، چراغ های دیواری یا چراغ های اینجل پویز (Anglepoise) را اطراف پنجره ی بالای سینک نصب نمایید.

نور خطی

برای طراحی نورپردازی آشپز خانه قسمت هایی از آشپزخانه مانند زیر کابینت ها و سقف کاذب به جای نورهای نقطه ای از یک نورپردازی خطی و یکنواخت استفاده کنید.

برای بزرگتر دیده شدن فضای آشپزخانه برای سقف کاذب ، نورپردازی مخفی و خطی در نظر بگیرید و نورهای خطی زیر کابینت ها را به صورت معلق و یکدست نمایش خواهد داد.

لامپ ادیسونی دیواری بیشتر برای چه فضایی مناسب است؟ | بیشتر بدانید

لوسترها و چراغ های مناسب آشپزخانه

لوسترها، بهترین وسیله های روشنایی برای استفاده در قسمت جزیره آشپزخانه می باشند. استفاده از لوستر مدرن بالای میز غذا خوری در آشپزخانه یا در قسمت بالای جزیره، نمای زیبایی خواهند داشت.

لوسترهای آشپزخانه انواع مختلفی دارند پس در انتخاب لوستر به دکوراسیون خانه توجه نمایید.

اگر از چراغ های آویز دکوراتیو برای طراحی نور پردازی آشپز خانه و روشنایی آشپزخانه استفاده می کنید، دقت کنید که تعداد آن ها فرد باشد.

در زمان نصب این آویزها به فاصله آن ها نسبت به کانتر توجه کنید.

این فاصله باید چیزی در حدود 76 سانتیمتر باشد.

در صورتی که سقف آشپزخانه ی شما تیر های حمال دارد، از منابع نور نقطه ای کم ولتاژ استفاده کنید و منابع نور را بین تیرها توکار کنید و یا بر سطح سقف نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *